images

اقامت و تحصیل تابعیت

از منظر قانون ایران چه کسانی واجد شرایط تحصیل تابعیت هستند ؟

images

پیوند ناگسستنی بین دو ملت ایران و افغانستان

بین ایران و افغانستان پیوندهای ناگسستنی فراوان در زمینه­های فرهنگی ، مذهبی، زبانی ، نژادی و قومی، هنری و اخلاقی وجود دارد. سابقه این پیوندها به هزاره­ها، قرون و اعصار گذشته بر می­گردد که در بادی امر به شکل نهال دوستی کاشته شد و طی سالیان متمادی و سده­های گذشته اکنون به شکل درختی بارور و تنومند در آمده که شاخ و برگش آنچنان گسترش یافته که خلق عظیمی در سایه سار آن به زیست مشترک ادامه میدهند .

images

عقد صلح

عقد صلح سید احکام است یعنی آقای تمام احکام وعقود دیگر است و بالای سر آنها جا دارد مشهور فقها صلح را عقدی مستقل می دانند که تابع شروط هیچ عقدی نیست برای صحت و سلامت و نفوذ عقد صلح کافیست که حلالی را حرام نکند یا حرامی را حلال نسازد و در این صورت عقد صلح تابع اراده طرفین قرارداد است

images

مالکیت و ضابطه های آن

به موجب حدیث نبوی: الناسُ مُسَلَّطونَ علَی اموالِهِم؛هر مالکی نسبت به اموال و حقوق مالی خود سلطه و تسلط کامل دارد:حدیث نبوی دیگری که به این امر تصریح کرده ” حُرمهٌ مالِ المُسلِم كَحُرمَةِ دَمِه “می باشد یعنی مال مسلمان،همانند خونش محترم است.

images

نحوه تنظیم نگارش متن های حقوقی

متون حقوقی چه در قالب رأی، دادخواست، لایحه ،قرارداد و یا صورتجلسه بایستی واجد شرایط ذیل باشد تا به افاده مطلب و درک بیشتر و بهتر مفاهیم کمک کند .

images

قراردادهای ساخت و مشارکت

در این مقاله سعی شده است تا قراردادهای ساخت و مشارکت از جنبه های مختلف بررسی شود

images

فرهنگ آپارتمان نشینی

گسترش تمدن و افزایش جمعیت و سرعت سرسام آور پیشرفت تکنولوژی از یک سو و کمبود زمین در شهر ها از سوی دیگر منجر به معضلات و مشکلاتی شد که ساخت مجتمع های تجاری و مسکونی را اجتناب ناپذیر کرد و موجب گسترش شهر ها از حالت افقی به صورت عمودی گردید ، همین امر سبب شد تا قانونگذار در اسفند ماه ۱۳۴۴ قانون تملک آپارتمان را تصویب و با تهیه ی آیین نامه آن در سال ۱۳۴۷ و با اصلاحات سال ۱۳۷۶ مورد عمل قرار بگیرد .

images

مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی حاضر براساس مواد ۵۷۱ الی ۶۰۶ قانون مدنی بین افراد ذیل منعقد گردید

images

قراردادهای حق العمل کاری

حتماً بعضی از شما در شهرهای بزرگ و مراکز تجاری به مغازه ها یا دفاتری برخورد کرده اید که روی تابلوی آنها نوشته شده است حق العملکاری…. این حرفه که از قدیم الایام در بازارها و بنادر و مراکز تجاری از رونق به سزایی برخوردار بود، در قانون تجارت ایران که در سال ۱۳۱۱ تقریباً همزمان با قانون مدنی به تصویب رسید نیز به رسمیت شناخته شد و مقررات مربوط به حق العمل کاری( کمیسیون) در ۲۰ ماده (مواد ۳۵۷ تا ۳۷۶) در قانون تجارت ایران به تفصیل ذکر شد قانون تجارت ایران از قانون تجارت ۱۸۰۷ فرانسه اقتباس شده است.

images

سرمایه گذاری تاجر خارجی در ایران و وضعیت ثبت شرکت آن

سرمایه گذاری تاجر خارجی در ایران به طور کلی پس از تصویب قانون ثبت شرکت ها (11/03/1310) آغاز شد و خارجیان تحت پوشش شرکت های ایرانی به فعالیت بازرگانی می پرداختند.اما پس از تصویب قانون جلب و حمایت سرمایه های خارجی مصوب ۷ آذر ۱۳۳۴ با اصلاحات بعدی و آیین نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۳۵،سرمایه گذاری خارجی در ایران با حمایت دولت افزایش یافت.

images

اعلامیه جهانی حقوق بشر

در این مقاله می توانید ترجمه ی 30 ماده از اعلامیه جهانی حقوق بشر را مطالعه کنید.

images

مزیت و برتری سرمایه‌گذاری در ایران چیست؟

در این مقاله دلایل سرمایه گذاری در ایران و اینکه چرا سرمایه گذاری برای اتباع خارجی بویژه اتباع افغانستانی جذابیت دارد، پرداخته ایم. وجود اشتراکات فرهنگی، تاریخی، ملی، مذهبی و اقتصادی موجب اشتیاق خیل عظیمی از سرمایه گذاران افغانستانی در ایران شده است.