images

اقامت کاری در ایران راهنمای دریافت پروانه کار

در هر کشوری جهت کار و کسب درآمد و زندگی قوانین وضع شده اند. برای داشتن زندگی پر از آرامش یکی از اصول انجام امور قانونی است.در این مقاله دریافت اقامت کاری در ایران را بررسی کرده ایم.

images

بیمه اتباع خارجی در ایران

در این مقاله سعی کرده ایم به تمام سوالات شما در زمینه بیمه درمانی و تکمیلی اتباع خارجی در ایران پاسخ دهیم .

images

رشاء و ارتشاء

رشا یعنی رشوه دادن و ارتشاء یعنی رشوه گرفتن. در قانون در برخورد با هر دو فرد کاملا دقیق و حساب شده قانون گذاری شده است.

images

جریان سرمایه گذاری 100 میلیونی

در هر کشوری با توجه به شرایط محیطی و جمعیتی شرایطی برای پذیرش مهاجرین و اتباع خارجی در نظر میگیرد . برخی فقط به گروه های ثروتمند اجازه اقامت میدهند . برخی تنها به گروه های متخصص.

images

شرایط دریافت گواهینامه رانندگی برای اتباع

یکی از ملزومات زندگی مدرن امروز داشتن گواهینامه رانندگی جهت استفاده از خودرو می باشد . در هر کشوری بنا به شرایط سیاسی آن کشور ارائه مدرک گواهینامه رانندگی با محدودیت ها و ضوابطی همراه است . در برخی کشور سن مناسب دریافت گواهی نامه 16 سال و در برخی دیگر 18 سال و یا 20 سال عنوان میشود. در بعضی از کشور ها اجازه داشتن گواهینامه رانندگی را به بانوان نمیدهند ( مانند عربستان که این قانون در آن جا در حال تغییر است ) و یا محدودیت های دیگری برای آن در نظر میگیرند . مانند عدم امکان دریافت گواهینامه موتور سیکلت برای بانوان در ایران .

images

دریافت شناسنامه فرزندان اتباع مادر ایرانی

از دیر باز ازدواج و روابط خانوادگی در بین ملل مختلف وجود داشته و دلایلی مانند تجارت و یا روابط سیاسی یا مهاجرت باعث این ارتباطات و ازدواج ها بوده است . در قوانین جدید به دلیل سیل مهاجرت از کشور های مختلف و نبود مدارک و یا قوانین محکم در این زمینه گاها مشکل ساز شده و برای افرادی که به دلایل مختلف با اتباع خارجی وصلت میکنند ( چه مرد و چه زن ) و برای فرزندان آنها دردسر ایجاد کرده است .

images

نحوه خرید ملک غیر منقول

در هر خرید و فروشی انسان باید دقت کافی را داشته باشد . خصوصا در خرید ملک که هم مبلغ مورد معامله زیاد است و هم وسیله مورد معامله مهم. شرایطی که باید در هنگام خرید ملک در نظر بگیرید در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است .

images

استان های ممنوعه برای اقامت و ورود اتباع

در هر کشوری بنا بر صلاح دید حاکمان محدودیت هایی برای ورود و خروج و اقامت ساکنین آن مرز و بوم تعریف میشود . در ایران 16 استان اجازه اقامت و ورود به اتباع را نمیدهند. با ما همراه باشید.

images

همه چیز درباره کارت هوشمند اتباع در ایران

در این مقاله سعی کردیم به تمامی سوالات کاربران و اتباع خارجی در زمینه کارت های هوشمند اتباع در ایران پاسخ بدیم . اگر سوال دیگه ای هم ذهنتون رو درگیر کرده زیر همین مقاله میتونین سوالات خودتون رو بپرسین . با سوالات شما و اخبار جدید این بخش رو کامل تر میکنیم .

images

گفتاری پیرامون ماده 10 قانون مدنی

ماده 10 قانون مدنی می گوید: قراردادهای خصوصی نسبت به کسانی که آنرا منعقد نموده اند در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است، این بند در اغلب قراردادها ذکر می شود تا لزوم قرارداد تاکید کند.

images

داوری یا حکمیت

وقتی بین دو نفر مشکلی ایجاد میشود معمولا افراد به دادگاه مراجعه میکنند و در پروسه طولانی دادگاه درگیر میشوند. ولی راه ساده تر و کم هزینه تر و سریعتری هم وجود دارد و آن داوری یا حکمیت است .

images

آیا اتباع بیگانه می توانند اموال غیر منقول بخرند

خرید و تملک اموال غیر منقول از سوی اتباع بیگانه ممنوع است به موجب بند«و» ماده 8 قانون خدمات خرید و تملک اموال غیر منقول جزء حقوق خصوصی اشخاص به شمار نمی آید.

images

ماده 10 قانون مدنی

حتماً بسیاری از شما در قراردادهای که منعقد کرده اید با این جمله مواجه شده اید که " مفاداین این قرارداد طبق ماه 10 قانون مدنی برای طرفین لازم الاتباع است" این ماده از کجا آمده؟ و تا چه اندازه قوت و ارزش دارد؟

images

مزیت و برتری سرمایه‌گذاری در ایران چیست؟

در این مقاله دلایل سرمایه گذاری در ایران و اینکه چرا سرمایه گذاری برای اتباع خارجی بویژه اتباع افغانستانی جذابیت دارد، پرداخته ایم. وجود اشتراکات فرهنگی، تاریخی، ملی، مذهبی و اقتصادی موجب اشتیاق خیل عظیمی از سرمایه گذاران افغانستانی در ایران شده است.

images

اعلامیه جهانی حقوق بشر

در این مقاله می توانید ترجمه ی 30 ماده از اعلامیه جهانی حقوق بشر را مطالعه کنید.

images

سرمایه گذاری تاجر خارجی در ایران

سرمایه گذاری تاجر خارجی در ایران پس از تصویب قانون ثبت شرکت ها (11/03/1310) آغاز شد و خارجیان تحت پوشش شرکت های ایرانی به فعالیت بازرگانی می پرداختند.

images

قراردادهای حق العمل کاری

حتماً بعضی از شما در شهرهای بزرگ و مراکز تجاری به مغازه ها یا دفاتری برخورد کرده اید که روی تابلوی آنها نوشته شده است حق العملکاری…. این حرفه که از قدیم الایام در بازارها و بنادر و مراکز تجاری از رونق به سزایی برخوردار بود، در قانون تجارت ایران که در سال ۱۳۱۱ تقریباً همزمان با قانون مدنی به تصویب رسید نیز به رسمیت شناخته شد و مقررات مربوط به حق العمل کاری( کمیسیون) در ۲۰ ماده (مواد ۳۵۷ تا ۳۷۶) در قانون تجارت ایران به تفصیل ذکر شد قانون تجارت ایران از قانون تجارت ۱۸۰۷ فرانسه اقتباس شده است.

images

نمونه قرارداد مشارکت مدنی

قرارداد مشارکت مدنی حاضر براساس مواد ۵۷۱ الی ۶۰۶ قانون مدنی بین افراد ذیل منعقد گردید

images

فرهنگ آپارتمان نشینی

گسترش تمدن و افزایش جمعیت و سرعت سرسام آور پیشرفت تکنولوژی از یک سو و کمبود زمین در شهر ها از سوی دیگر منجر به معضلات و مشکلاتی شد که ساخت مجتمع های تجاری و مسکونی را اجتناب ناپذیر کرد و موجب گسترش شهر ها از حالت افقی به صورت عمودی گردید ، همین امر سبب شد تا قانونگذار در اسفند ماه ۱۳۴۴ قانون تملک آپارتمان را تصویب و با تهیه ی آیین نامه آن در سال ۱۳۴۷ و با اصلاحات سال ۱۳۷۶ مورد عمل قرار بگیرد .

images

قراردادهای ساخت و مشارکت

در این مقاله سعی شده است تا قراردادهای ساخت و مشارکت از جنبه های مختلف بررسی شود

images

نحوه تنظیم نگارش متن های حقوقی

متون حقوقی چه در قالب رأی، دادخواست، لایحه ،قرارداد و یا صورتجلسه بایستی واجد شرایط ذیل باشد تا به افاده مطلب و درک بیشتر و بهتر مفاهیم کمک کند .

images

مالکیت و ضابطه های آن

به موجب حدیث نبوی: الناسُ مُسَلَّطونَ علَی اموالِهِم؛هر مالکی نسبت به اموال و حقوق مالی خود سلطه و تسلط کامل دارد:حدیث نبوی دیگری که به این امر تصریح کرده ” حُرمهٌ مالِ المُسلِم كَحُرمَةِ دَمِه “می باشد یعنی مال مسلمان،همانند خونش محترم است.

images

عقد صلح

عقد صلح سید احکام است یعنی آقای تمام احکام وعقود دیگر است و بالای سر آنها جا دارد مشهور فقها صلح را عقدی مستقل می دانند که تابع شروط هیچ عقدی نیست برای صحت و سلامت و نفوذ عقد صلح کافیست که حلالی را حرام نکند یا حرامی را حلال نسازد و در این صورت عقد صلح تابع اراده طرفین قرارداد است

images

پیوند ناگسستنی بین دو ملت ایران و افغانستان

بین ایران و افغانستان پیوندهای ناگسستنی فراوان در زمینه­های فرهنگی ، مذهبی، زبانی ، نژادی و قومی، هنری و اخلاقی وجود دارد. سابقه این پیوندها به هزاره­ها، قرون و اعصار گذشته بر می­گردد که در بادی امر به شکل نهال دوستی کاشته شد و طی سالیان متمادی و سده­های گذشته اکنون به شکل درختی بارور و تنومند در آمده که شاخ و برگش آنچنان گسترش یافته که خلق عظیمی در سایه سار آن به زیست مشترک ادامه میدهند .

images

اقامت و تحصیل تابعیت

از منظر قانون ایران چه کسانی واجد شرایط تحصیل تابعیت هستند ؟