روادید خروج و مراجعت

روادید خروج و مراجعت


برای ورود به هر کشوری ، ابتدا می بایست اجازه ورود به آن کشور را بصورت قانونی و البته قوانین همان کشور دریافت کرد که عمدتا به سفارتخانه آن کشور بایستی مراجعه کرد.در این راستا ویزا میتواند اولین مدرک قانونی باشد که فرد باید اخذ کند تا در واقع حکم ورود به کشور مورد نظرش را پیدا کند. اخذ ویزا در حقیقت توسط یکی از نمایندگان آن کشور در سفارتخانه به منظور  ورود شخص به کشور مقصد انجام می پذیرد و البته هدف از ورود به کشور مقصد هم یکی از مهمترین مواردی است که مورد بررسی قرار داده می شود و برای اینکه ویزا به متقاضی داده شود میبایست حتما پاسپورت یا گذرنامه در مدارکشان داشته باشند و صرفا کارت شناسایی یا شناسنامه مورد قبول نمی باشد و البته این موارد شامل کسانیکه تابعیت آن کشور را ندارند می باشد و بر اساس تابعیت اشخاص ، برای ورود به برخی کشورها نیازی به ویزا ندارند و این مسئله به تفاهم نامه لغو روادید بین برخی کشورها مربوط می شود که در انتها در رابطه با لغو روادید توضیحاتی داده میشود.

به گفته مسئولان اداره امور اتباع و مهاجرین خارجی در ایران، مهاجرینی که دارای کارت آمایش ۱۲ و ۱۳ و پاسپورت های طرح خانواری هستند میتوانند با اعضای خانواده خود یا به تنهایی به مدت یک ماه از ایران به افغانستان سفر کنند و تا زمان مقرر و معلوم به ایران بازگردند. براساس این طرح دارنگان کارت های آمایش۱۲و۱۳ می توانند از سفارت افغانستان پاسپورتشان را دریافت کنند و اگر موعد ورود افرادی که از ایران به مدت یکماه خارج شدند ،گذشته باشد ، این افراد می بایست جهت ورود به ایران از سفارت ایران در افغانستان ویزا یا روادید اخذ نمایند.

روادید یا ویزا به چند دسته تقسیم میشوند به همین علت است که هدف از ورود به کشور مقصد مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته می شود و حتما یکی از موارد زیر را می بایست تعیین نمود.

نمونه ای از ویزاها وجود دارند مانند ویزای دانشجویی، ویزای توریستی، تجاری ، درمانی ،خانواده، مطبوعاتی، اشتغال، زیارتی و …. که حتما باید از سوی فرد مورد نظر طبق مستنداتش مشخص شود که دقیقا از چه ویزایی میخواهد استفاده کند زیرا اگر روادید دریافت شده از فرد متقاضی با فعالیت مورد نظرش مغایرت نداشته باشد ممکن است در طول سفرش دچار مشکلاتی شود. در زیر اشاره ای به انواع روادید شده است که میتوان بر آن اساس هدف از سفر را با انتخاب موارد موجود برای اخذ روادید مشخص کرد و از مشکلات پیش رو در رابطه با عدم هماهنگی در این خصوص جلوگیری کرد.

۱– روادید تحصیلی یا ویزای دانشجویی : این نوع روادید برای دانش آموزان ، دانشجویان و محققین علوم دینی و طلاب که تصمیم به ادامه تحصیل در ایران را دارند صادر می گردد.

۲– ویزای توریستی یا روادید عبور: این نوع روادید معمولا برای تجار،رانندگان و جهانگردانی که قصد سفر به کشور دیگری از طریق خاک ایران را دارند صادر می گردد.

۳- ویزای تجاری یا روادید سرمایه گذاری: تجار و سرمایه گذارانی که قصد سرمایه گذاری در ایران را دارند، بشرط آنکه سرمایه گذاری شان به تائید سازمان سرمایه گذاری رسیده باشد می بایست از این نوع ویزا استفاده کنند.

۴– روادید درمانی: روادید درمانی مختص بیماران جسمی اتباع خارجی می باشدکه به قصد معالجه به کشور وارد می شوند و حتما می بایست در یکی از مراکز معتبر درمانی پذیرش دریافت کرده باشند.

۵- روادید خانواده: آن دسته از بانوان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج می کنند و ثبت ازدواجشان مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران می باشد و یا فرزندان خارجی دارای مادر ایرانی، جهت دریافت تسهیلات و امکانات برای همسر و فرزندان مشترک خارجی آنان می توانند از این نوع ویزا یا روادید استفاده کنند.

۶- روادید مطبوعاتی : خبرنگاران و سایر افراد مطبوعاتی مانند رسانه های دیداری و شنیداری ، روزنامه نگاران ، فیلمسازان ، مستندسازان و دیگر افراد همراه در پروژه شان برای ورود به کشور جهت ساخت پروژه شان حتما باید روادید مطبوعاتی اخذ نمایند.

۷– روادید اشتغال : هر شخص یا تیمی که قصد اشتغال به ایران را دارد مانند کارگران، مهندسین، پزشکان، متخصصان فنی و صنعتی و… روادید اشتغال را حتما باید دریافت کنند تا بتوانند به کار مورد نظر و تخصص خود اشتغال پیدا کنند.

۸– روادید زیارتی : روادید زیارتی مختص زائرین عزیز مسلمانی می باشد که برای زیارت اماکن متبرکه به ایران می آیند.

نمونه ای دیگر از ویزا وجود دارد که به تعداد ورود و خروج فرد بستگی دارد که شامل دونوع می باشد:

الف)  single(یکبار ورود) : فرد متقاضی تنها یکبار می تواند وارد کشور مقصد شود و با خروج از آن کشور ، ویزا باطل می گردد.

ب) multiple(مکرر) : فرد متقاضی بهمراه ویزا امکان ورود و خروج به کشور مقصد را تا تاریخ انقضا میتواند داشته باشد.

از دیگر انواع ویزا را میتوان به ویزا از نظر درج در گذرنامه اشاره کرد که:   

الف) برچسب: یک برچسب توسط سفارت مربوطه در یکی از صفحات گذرنامه متقاضی الصاق می شود.

ب) مهر : یک مهر دریکی از صفحات گذرنامه به جای برچسب زده می شود و سپس اطلاعات در آن وارد می شود.

ویزا از نظر شرایط ورود و خروج:

الف)بدو ورود : نوعی از ویزا می باشد که هنگام ورود به کشور مقصد برای متقاضی صادر می گردد.

ب) معمولی : نوعی دیگر از ویزا می باشد که قبل از سفر می بایست از سفارتخانه کشور مربوطه اخذ کرد.


لغو روادید:

همانطور که در متن اشاره شد بر اساس تابعیت اشخاص ، برای ورود به برخی از کشورها نیازی به ویزا یا روادید نمی باشد زیرا گاهی بین دو کشور مبدا و مقصد تفاهم نامه ای با عنوان لغو روادید امضا می شود. در اینصورت شهروندان هر دو کشور بدون ویزا می توانند رفت و آمد داشته باشند اما گاهی این تفاهم نامه می تواند بصورت یکطرفه امضا شود بدین معنی ست آن کشوری که لغو روادید انجام داده است ، برای ورود به کشوش میبایست ویزا تهیه کرد اما کشور مقابل نیازی به تهیه ویزا ندارد چون قرارداد روادید یکطرفه لغو گردیده است . برخی از کشورها هم وجود دارند که میتوان بدون ویزا وارد خاک آنجا شد یعنی ورود بدون ویزا برای تمامی شهروندان جهان آزاد می باشد.

 مجتبی جاویدان
سلام، وقتتون بخیر باشه بنده ۵ سال پیش با ویزا وارد ایران شدم و الان برگه سرشماری دارم، می خواستم بپرسم که آیا می تونم با همین پاسپورت خروجی بگیرم یا اینکه باید پاسپورت جدید بگیرم، ممنونم بابت راهنماییتون

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. ابتدا باید جریمه اتمام اقامتتون رو پرداخت کنین . بعد میتونین با پاسپورتتون از کشور خارج بشین. 
 رضا تاجیک
سلام من پاسپورت خانواری دارم و تذکره میخواستم بدانم اگر برم سفارت کبرا میشه نامه بگیرم برم افغانستان یانه

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. برای خروج از کشور باید پاسپورت شخصی داشته باشین . برای دریافت پاسپورت از سفارت باید یک مدرک اقامتی معتبر ایران و تذکره معتبر داشته باشین . اگر هیچ کدوم رو ندارین میتونین خودتون رو معرفی کنین تا دولت شما رو برگردونه. ولی احتمالا اجازه ورود مجدد رو تا چند وقت بهتون نمیدن و مدرک اقامتی تون هم باطل میشه . 
 فاطمه غلامی
لگال.من قصد لگال کردن پاسپورتم رو دارم باید به سفارت مراجعه کنم؟

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. من اطلاعی ندارم. ولی در زمینه پاسپورت باید به سفارت کشورتون مراجعه کنید . 
 مهدی
سلام من پاسپورتم با کارت امایش تاریخ تولدش فرق می کند برای خروج از کشور مشکلی ندارد

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. برای خروج از کشور نیاز به کارت آمایش ندارین . تنها پاسپورت نیازه .
برای اینکه برای کارت هوشمندی که احیانا در آینده بگیرین مشکلی پیش نیاد سری به دفتر کفالت بزنین و اختلاف رو گزارش بدین . 
 سهراب غلامی
سلام من تسکره کاغزی دارم میخام پاسپورت بیکرم بیرم افقانیستان برکردم میشه

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. باید به سفارت مراجعه کنید . اگر تذکره شما مهر تایید داشته باشه می تونید .  
 سعید خالقی
با سلام. بنده اقامت داشتم و برای خانمم که با ویزای سیاحتی اومده بود هم تونستم ویزای ۹ ماهه بنام طرح خانوار بگیرم. امروز اداره گذرنامه بهم گفتن خانمم امکان خروج رو نداره. آیا راه دیگه ای هست خانمم بره افغانستان؟

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. اگر پاسپورت معتبر داشته باشن میتونن خروج بزنن. اگر از تاریخ پاسپورتشون گذشته باشه باید پاسپورت جدید بگیرین . اگر امکان دریافت پاسپورت ندارین میتونین بدون هزینه با معرفی خودتون به کمپ های اتباع غیر قانونی رایگان به افغانستان برگردین . ولی در صورتی که مجددا بخواین به ایران بیاین ممکنه مشکل ساز بشه براتون.از سفارت و اداره گذرنامه راه های دیگه رو پیگیری کنین و یا با دفتر موسسه تماس بگیرین تا مشاورین ما راهنمایی بیشتری براتون ارائه بدن : 02153485000 
 حسین رضایی
سلاام من کارت امایش دارم ایااا با کارت امایش میتونم برگه خروج بگیرم برم افغانستان برگردم

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. برای ورود و خروج به هر کشوری باید پاسپورت داشته باشید . کارت آمایش صرفا یک برگه شناسایی داخلی در ایران می باشد و مجوز ورود و خروج ندارد .  
 Hadi
سلام ببخشید من اقامت دانشجویی دارم وقتش 15 روز مونده و دانشگاه رو هم ول کردم و ویزای یه کشور دیگه رو دارم میخام سفر کنم آیا میدان هوایی اجازه سفر میده؟

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. اگر پاسپورت داشته باشین میتونین خارج از ایران سفر کنین . از نظر وضعیت هوایی و پروازی باید از فرودگاه شهری که میخواین پرواز کنین اطلاع بگیرین. 
 علی
من اتباع افغانستان هستم پاسپورت خانوار دارم و میخواهم پاسپورت خود را جدا کنم و ۱۸ سالم هست آیا بعد از آن میتوانم مسافرتی به کشور ترکیه داشته باشم؟!!!

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. برای جدا کردن پاسپورت فکر میکنم که تمام اعضای خانواده باید پاسپورت جدا بگیرند و فقط به یک نفر نمیدهند . همچنین برای دریافت باید تذکره الکترونیکی یا کاغذی داشته باشین . در صورتی که مدارک رو دارین و هزینه رو پرداخت میکنین به سفارت افغانستان در تهران یا مشهد مراجعه کنین و از طریق اونها صدور پاسپورتتون رو پیگیری کنین .
دقت کنین که ممکنه اجازه اقامتی شما بعد از خروج از کشور باطل بشه و تبدیل به اجازه سیاحتی بشه و مجبور باشین هر سه ماه یکبار تمدیدش کنین .
در صورتی که پاسپورت شخصی بگیرین برای خروج از کشور مشکلی نخواهید داشت . 
 عبدلله کریمی
سلام خسته نباشید من پاسپورت خانواری دارم میخام برم افغانستان برگردم هیچ راهی نداره بتونم برم ممنون

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. میتوانید در صورت داشتن مدارک معتبر تذکره و ... و بعد از پرداخت هزینه های مربوطه برای خودتان پاسپورت جدا بگیرید . با پاسپورت خانواری امکان خروج ندارید . 
 رضایی
سلام من پاسپورت خانواری دارم می تونم افغانستان برم وبرگردم

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. نه متاسفانه باید پاسپورت مجزا داشته باشین . یا صبر کنین تا تکلیف کارت هوشمندتون مشخص بشه و دستورالعمل های جدید در این زمینه بیاد . 
 مصطفی محمدی
سلام وقت بخیر من پاسپورت خانواری دارم فعلآ خروج مراجعت میدن پلیس ناجا یا نه؟

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. متاسفانه با پاسپورت خانواری امکان خروج و مراجعت وجود ندارد . باید پاسپورت شخصی بگیرید . برای اینکار نیاز به تذکره دارید . 
 با سلام عظیم سلجوقی
پاسمورت خانواری دارم میتونم به افغانستان رفت اگر میتوانم چطوری ؟

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. احتمالا به شما اجازه خروج نمیدن . باید پاسپورت مجزا بگیرین . ولی برای اطمینان با اداره گذرنامه صحبت کنین . قبلا کل خانواده میتونستن یک ماه برن و برگردن . ولی از قانون جدید اطلاعی نداریم . 
 علی. حسین
من پاسپورت خانوار دارم میتونم نامه بیکرم برم افغانستان

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. باید به پلیس فراجا یا پلیس گذرنامه مراجعه کنین. 
 
سلام آیا من که اقامت پاسپورت دارم میتوانم ویزای کشور دیگه دریافت و خارج شوم؟

پاسخ کارشناس :

سلام. وقت بخیر. در صورتی که اقامت قانونی داشته باشین (پاسپورت تاریخ دار و ... ) هر زمان بخواین میتونین با مراجعه به سفارت کشور مقصد ویزای اون رو دریافت کنین و از کشور خارج بشین . 
 علی حسنی
سلام. شخصی که پاسپورتش را از سفارت افغانستان در تهران در یافت کرده هست و خروجی نخورده هست، می‌تواند از ایران به کشوری دیگه ای سفر کند؟ خانم من ویزای نروژ را گرفته و قصد سفر دارد تشکر
اگر اطلاعات یا دیدگاهی در مورد مطالب این صفحه دارید،لطفا با ما و کاربران دیگر به اشتراک بگذارید