سرمایه گذاری 100 میلیونی اتباع خارجی

در هر کشوری با توجه به شرایط محیطی و جمعیتی شرایطی برای پذیرش مهاجرین و اتباع خارجی در نظر میگیرد . برخی فقط به گروه های ثروتمند اجازه اقامت میدهند . برخی تنها به گروه های متخصص. بعضی هم تنها به نسل جوان و دانشجو. در بعضی از کشور ها هم با توجه به وضعیت کشور های همسایه بدون در نظر گرفتن این موارد و به دلایل انسان دوستانه به کشور های همسایه ای که دچار مشکلاتی مانند جنگ و غیره میشوند اجازه اقامت کوتاه مدت میدهند. آن هم تنها در کمپ های خاص و در شرایطی عموما نامناسب .

در سال های گذشته کشور ایران با توجه به سابقه دوستی و مراوداتی که با کشور های همسایه داشته مامن مهاجرین مختلفی بوده که از کشور های مختلف ( عموما افغانستان و عراق ) وارد ایران شده اند . در ایران نه تنها این مهاجرین به کمپ اعزام نشدند بلکه به راحتی در بین مردم زندگی کرده و گاها با آنها ازدواج کرده و تشکیل خانواده میدهند . 

ولی در هر صورت باز هم برای اتباع خارجی در ایران نیز محدودیت هایی وجود دارد . مانند : 

  • عدم اجازه برای اقامت در هر شهر و استانی – برخی استان ها برای اتباع ممنوعه می باشند .
  • عدم اجازه برای خرید خانه – راه های قانونی برای رفع این مشکل وجود دارد.
  • عدم اجازه برای کار کردن – البته امکان دریافت کارت کار و مجوز فعالیت های تجاری هم وجود دارد .
  • عدم بهره مندی از بیمه  درمانی – این مورد هم در صورت داشتن کارت کار قابل انجام است .
  • عدم امکان برای افتتاح حساب بانکی – با داشتن کارت هوشمند و یا شروع کسب و کار این مورد نیز حل شده است .


کارت هوشمند 

درباره کارت هوشمند اطلاعات بسیاری در وب سایت ما وجود دارد . برای نمونه میتونید به مطالب زیر مراجعه کنید :

1  همه چیز درباره کارت هوشمند اتباع در ایران

2  کارت هوشمند برای مهاجرین و اتباع خارجی

3  ابلاغیه وزیر محترم کشور مبنی بر اعتبار کارت‌های مهاجرین خارجی تا اطلاع بعدی

این طرح دارای ایراداتی نیز میباشد . از جمله اینکه کارت شناسایی هوشمند و کارت عابر بانک یکی هستند . در صورت گم شدن یا سرقت این کارت باید مجددا صادر شود . در صورت نیاز به صدور مجدد نیاز به مدرک شناسایی می باشد که در واقع همراه کارت بانکی بوده و گم شده است . و باتوجه به اینکه صدور این کارت با بانک میباشد این مسئله برای مهاجرین و اتباع خارجی مشکل ساز شده است .

مورد دیگر اینکه در صورتی که شخص تبعه خارجی بخواهد به مسافرت ( مثلا سفر زیارتی به مشهد مقدس ) برود باید کارت شناسایی خود را در دفتر کفالت به امانت بگذارد . با اینکار کارت عابر بانک هم در دفتر کفالت خواهد ماند و شخص مسافر برای پرداخت هزینه های سفر به مشکل خواهد خورد.

و یا اینکه بابت کارت های صادر شده که توسط بانک سپه تامین شده است امکان فعال سازی برنامه همراه بانک وجود ندارد . همچنین این کارت ها تنها قابلیت خرید با دستگاه پوز فروشگاهی و کارت به کارت با دستگاه عابر بانک را دارند . یعنی امکان برداشت نقدی وجود ندارد .

ولی به هر صورت در جامعه امروزی بدون کارت عابر بانک و سیم کارت ( که در کنار کارت هوشمند برای اتباع صادر میشود ) امکان زندگی معمول شهری وجود ندارد . بنابراین اتباع ساکن ایران مجبور به دریافت این کارت می باشند.


سرمایه گذاری 100 میلیونی

ولی مسئله ای که وجود دارد اقدامات جدیدیست که صورت گرفته . در برخی از استان ها برای ارائه کارت هوشمند گفته شده سرپرست خانواده باید مبلغ 100 میلیون تومان نزد بانک ملی سرمایه گذاری نماید .  این مبلغ بلوکه شده و در جریان تامین هزینه طرح ها و پروژه های زیربنایی کشور در سطح همان استان هزینه خواهد شد . همچنین سرمایه گذاران به عنوان سهامدار طرح های مذکور در نظر گرفته شده و از سود سهام شرکت ها بهره مند خواهند شد. مالک حساب هر زمان که قصد خروج از ایران را داشته باشد میتواند این مبلغ را برداشت کند . 

در برخی از استان ها هم گفته شده به ازای هر فرد بالای 18 سال باید این مبلغ سرمایه گذاری شود . در غیر این صورت کارت هوشمند ارائه نمیشود . 

در صورتی که کارت هوشمند دریافت نگردد مدارک قبلی ( کارت آمایش و سرشماری و ... ) باطل شده و مهاجر به عنوان تبعه غیر مجاز شناخته شده و رد مرز خواهد شد.

مشکل این طرح در این است که اغلب مهاجرین به دلیل مشکلات موجود در کشور خود به ایران پناه آورده اند و اغلب تمام دارایی ( خانه – ماشین و ... ) خود را از دست داده و در حال حاضر بابت هزینه های رهن خانه خود هم در ایران دچار مشکل می باشند . در این وضعیت تامین هزینه های 100 میلیونی و بالاتر بسیار مشکل است . در نظر بگیرید خانواده ای با 5 نفر که دو نفر دانشجو هستند باید 400 میلیون تومان در این طرح سرمایه گذاری نماید تا بتواند از تسهیلات زندگی در ایران استفاده کند .


اصلاح طرح

بعد از اعتراضات صورت گرفته سازمان ملی مهاجرت اعلام کرد این طرح کاملا اختیاری بوده و هر شخصی از اتباع خارجی که تمایل به بهره مندی از امکانات مختلف باشد میتواند از این طرح استفاده کند . از جمله امکاناتی که این طرح در اختیار سرمایه گذاران میگذارد عبارتند از :

بیمه – بیمه درمانی ، زایمان ، آتش سوزی از جمله بیمه هایی است که سرمایه گذاران میتوانند از آنها استفاده کنند.

اجازه تردد – در حال حاضر اتباع تنها در استانی که کارت آمایش یا سرشماری برای آنها صادر شده میتوانند اقامت داشته باشند و برای خروج از استان باید مجوز دریافت کنند . ولی با شرکت در این سرمایه گذاری میتوانند به صورت آزاد در کشور تردد کرده و به مسافرت بروند.

کارت بانکی – هنوز معلوم نیست این کارت بانکی همان کارت همراه با کارت هوشمند ملی بوده یا اجازه افتتاح حساب های دیگر نیز داده میشود .


نتیجه

صرف نظر از ایراداتی که به این طرح وارد شده اجرای درست و به موقع این طرح از دو نظر با ارزش است :

اول اینکه با اینکار شهروندان کشورهای دیگر نیز در ایران از حداقل امکانات زندگی و حقوق شهروندی برخوردار شده و میتوانند مانند شهروندان عادی از امکانات استفاده کنند . با اینکار اتباع نیز تکلیف خود را میدانند و میتوانند در آرامش بیشتری در کنار ایرانیان که از دیر باز به میهمان نوازی و محبت شهره بوده اند زندگی کنند.

دوم اینکه سرمایه های آنها در مکان هایی که باعث ایجاد اشتغال برای اتباع و ایرانیان میشود هزینه میشود که خود این مطلب باعث بهبود سطح زندگی و کاهش بیکاری خواهد شد . در نتیجه دیگر کسی به اتباع به چشم سربار و مزاحم نگاه نخواهد کرد و بحث هایی که پیرامون مشکلات حضور اتباع در شبکه های مجازی مطرح میشود از میان خواهد رفت.

در پایان متن اطلاعیه سازمان ملی مهاجرت خدمتتان ارائه می شود :

اطلاعیه سازمان ملی مهاجرت درباره حضور اتباع در طرح زنجیره تولید

طرح سرمایه گذاری 100 میلیونی اتباع

پیرو طرح زنجیره تولید و حواشی بوجود آمده سازمان ملی مهاجرت اطلاعیه ای صادر کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان ملی مهاجرت ، بدین وسیله پیرو سوالات و تماس‌های مکرر پیرامون اجرای طرح مدیریت منابع مالی و سرمایه‌گذاری اتباع و مهاجرین خارجی و ایرانیان در زنجیره تولید به اطلاع عموم جامعه مهاجرین می‌رساند، طرح مزبور همانگونه که از عنوان آن برمی‌آید طرحی است که به منظور جذب سپرده های خرد اتباع و مهاجرین خارجی در طرح‌ها و پروژه‌های صنایع زیربنایی کشور تهیه و تدوین شده است و متناسب با میزان مشارکت اتباع و مهاجرین محترم در این طرح، این افراد از امتیازات و تسهیلات مختلفی برخوردار خواهند شد.

در ضمن اصل مبلغ سپرده گذاری ثابت بوده و حاضرین در طرح به عنوان سهامدار امکان برخورداری از سود سهام را در آینده نزدیک برخوردار خواهند بود و در هر زمانی که اتباع تصمیم به خروج از کشور یا انصراف از حضور در طرح را داشته باشند، امکان دریافت وجه سپرده و سلب امتیازات ارائه شده به صورت همسان پیش بینی شده است.

از سویی این طرح یک طرح اختیاری برای اتباع و مهاجرین خارجی و عدم حضور به منزله عدم تمایل به دریافت تسهیلات متمایز مانند (بیمه، تردد، کارت بانکی و...) است.