گزارش همایش «میقات ماه و صلیب»

هر ساله در آغاز سال نوی میلادی و همزمان با میلاد حضرت مسیح مسیحیان سراسر دنیا مراسم کریسمس و عید را برگزار میکنند . مسیحیان ایران نیز همراه با مسیحیان دیگر نقاط جهان این مراسم را برگزار میکنند. امسال با هماهنگی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران، مرکز توسعه خواهرشهرهای ایران، بنیاد شهید و امور ایثارگران، مرکز تشکل‌های شاهد ایثارگر و همچنین کلیسای مارگیورگیز تهران این مراسم در تاریخ 7 دی ماه 1402  با پیام وحدت و همدلی بین پیروان این دو دین الهی و توحیدی برگزار شد. شرکت کنندگان در این مراسم جنایات رژیم صهیونیستی در غزه را محکوم کرده و از ادیان الهی خواستند برای پایان دادن به این جنایات بپاخیزند .

کریسمس مبارک

برخی از خانواده های شهدای آشوری و مسیحی ، مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا ، نمایندگان شیعیان افغانستان ،نمایندگان نهادها و تشکل های فعال مردم نهاد و خیریه و موسسات درمانی، اداره ایرانیان خارج از ایران، مسئول دفتر نمایندگی مرکز تبیان در تهران از جمله شرکت کنندگان این مراسم بودند. در این همایش ، شرکت در مراسم آیینی ، تلاوت آیاتی از کلام الله مجید ، سخنرانی و تجلیل از شهدای آشوری و مسیحی و خانواده های آنها با اهدای برخی هدیه ها بخش های مختلف این برنامه را تشکیل میدادند.

میقات ماه و صلیب

حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی موسوی، مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا یکی سخنرانان این مراسم بود. وی آیات 30 تا 33 سوره حضرت مریم(س) در مورد حضرت عیسی(س) را تلاوت کرد. خداوند در این آیات می فرماید:

"نوزاد [از میان گهواره] گفت: بی تردید من بنده خدایم، به من کتاب عطا کرده و مرا پیامبر قرار داده است. و هر جا که باشم بسیار بابرکت و سودمندم قرار داده، و مرا تا زنده ام به نماز و زکات سفارش کرده است. و مرا نسبت به مادرم نیکوکار [و خوش رفتار] گردانیده و گردنکش و تیره بختم قرار نداده است. و سلام بر من روزی که زاده شدم، و روزی که می میرم، و روزی که زنده برانگیخته می شوم".

وی گفت که بر اساس این آیات دیده می شود که اسلام و مسیحیت چقدر به یکدیگر نزدیک اند.

مراسم وحدت مسلمانان و مسیحیان

این روحانی مسلمان و شیعه با اشاره به این که نجاشی، پادشاه حبشه در زمان آغاز رسالت پیامبر گرامی اسلام(ص)، نقش بی بدیلی در حمایت از مهاجران مسلمان به رهبری جعفر طیار، پسر عموی پیامبر(ص) داشت، خاطرنشان کرد: همه اینها گواه بر این است که اسلام و مسیحیت در یک قالب برای عدالت‌ ورزی، مهرورزی، وحدت و دیانت تلاش می کنند.

وی با اشاره به جنایات این روزهای رژیم صهیونیستی در فلسطین و به خصوص غزه گفت: در شرایط کنونی جنگ غزه و جنایات رژیم صهیونیستی فقط اسلام و مسیحیت راستین است که نسبت به این مساله از مظلومان عالم حمایت می کنند.
این فعال دینی مذهبی با اشاره به روحیه وحدت و همدلی بین ادیان مختلف به خصوص مسیحیت و اسلام در جمهوری اسلامی ایران، این کشور را به عنوان ام القرای جهان اسلام و گهواره امنیتی برای همه ادیان خواند.

به گفته وی، بر اساس باور شیعه، حضرت مسیح(س) به دنبال ظهور حضرت مهدی(عج)، امام زمان نیز ظهور خواهد کرد و در کنار ایشان قرار خواهد گرفت.

علی رضا رجایی

 

علی رضا رجایی، مشاور وزیر امورخارجه و رییس هیات مدیره و مدیرعامل مرکز توسعه خواهرشهرهای جمهوری اسلامی ایران و از برگزارکنندگان این مراسمنیز جزو سخنرانان این مراسم بودند. ایشان نیز در این باره  گفتند : از نگاه اسلامی و دینی هیچ دیوار و شکافی بین ادیان وجود ندارد، و حد و مرضی که ایجاد می شود، برای تخریب ادیان و فراهم کردن موجبات گسست بین آن هاست، عملا یک مهندسی است که بر اساس آن، بشریت آرامش نداشته باشد.

وی با اشاره جنایات رژیم صهیونیستی در غزه تأکید کرد: مسلمانان در غزه به راحتی کشته می شوند و خیلی ها سکوت کردند، اما عملا دوره، دوره سکوت نیست، بلکه دوره ای که ادیان الهی باید به پا خیزند و نگذارند این گستاخی تداوم پیدا کند.

این فعال فرهنگی تصریح نمود: پرچمی که ما به دست گرفتیم، حرکت به سوی پل سازی و برقراری ارتباط بین ادیان الهی، بر اساس مشترکات انسانی و توانمندی های ادیان است، نه دیوارکشی.

آقای رحیم نریمانی رییس مرکز تشکل‌های شاهد ایثارگر ایران

رحیم نریمانی، رییس مرکز تشکل‌های شاهد ایثارگر ایران دیگر سخنران این برنامه بود. برخی دیگر از فعالان و شخصیت های شرکت کننده در این مراسم، از اعم مسلمان و مسیحی نیز سخنان کوتاهی بیان کردند.