دیدار مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا با استاندار تهران

به گزارش روابط عمومی موسسه حقوقی آریانا چهارشنبه شب مورخ ۲۶/ ۵/ ۱۴۰۱ جلسه ای با موضوع مشکلات اتباع افغانستانی با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی موسوی و جناب آقای دکتر منصوری استاندار جوان و پر تلاش تهران در محل دفتر استاندار محترم برگزار شد.
دیدار مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا با استاندار تهران

در این جلسه که بنا به  درخواست‌های مکرر اتباع افغانستانی و به منظور احساس نیاز به انعکاس مشکلات، مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا در ادامه جهت مطرح کردن مشکلات عدیده مهاجرین افغانستانی حاضر در ایران با مسئولین ذیربط، با اغتنام از فرصت در این جلسه نیز نکاتی بسیار مهم و کلیدی در جهت رفع مشکلات و تسهیل و تسریع در ارائه خدمت رسانی به اتباع مقیم در ایران را با جناب استاندار در میان گذاشتند. 
 مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا ضمن تشکر از تلاش های مثمر ثمر استاندار جوانان و پرتلاش پایتخت و اشاره به این نکته که ایشان از دیار شهید پرور قیام خونین ۱۵ خرداد، ورامین به عنوان چهره خدمتگزار و مردمی شناخته شده اند، مشکلات اتباع را در چند بند خدمت استاندار مطرح کردند که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.
     مشکلات بانکی:
1- آقای موسوی به مشکلات بانکی و معضل بزرگ این روزهای جامعه اتباع اشاره داشتند که استاندار محترم اطمینان دادند که این مشکل به حمدالله با تلاش مسئولان ذیربط حل و فصل شده است و اتباع حاضر در ایران دیگر با این مشکل مواجه نخواهند بود.
مشکلات اقامت های ویژه:
2- در خصوص اقامت ویژه فعالان اقتصادی، نخبگان علمی و فرهنگی که واجدین دریافت اقامت ویژه ۵ ساله هستند، در طی این جلسه یادآور شد که از زمان آغاز صدور اقامت های ویژه تاکنون به دلیل اینکه زیرساخت ها و اطلاعات لازم و امتیازاتی که در دستورالعمل ها و شیوه نامه های مربوط به اقامت ویژه در قانون پیش‌بینی و تعریف شده است، در سازمانها، نهادها و ارگان ها به صورت کامل اطلاع رسانی نشده و اقناع سراسری صورت نگرفته است و این اقامت ویژه از وجاهت، اعتبار و استحکام لازم برخوردار نبوده و همواره دارندگان اقامت ویژه از این موضوع گلایه داشته اند و پیشنهاد گردید اقدامات شایسته در سراسر استان ها و سایر ارگان های خدمات رسانی نسبت به اطلاع رسانی و ابلاغ به نهادهای مربوطه انجام شود.
 نکته دیگر زمان صدور اقامت های ویژه می باشد که بسیار طولانی است و فرآیند اعطای اقامت ویژه بیش از حد متعارف به خصوص در استان تهران که بیشترین تعداد افراد دارای اقامت ویژه را دارد، آنطور که باید و شاید تسهیل در زمان اعطای اقامت ویژه وجود ندارد که استاندار محترم قول مساعد مبنی بر پیگیری و دستور به مبادی ذیربط را دادند.
تعدد کدهای فراگیر:
3- یکی از معضلات بزرگ جامعه اتباع در این روزها تعدد کدهای فراگیر اتباع است که در حال حاضر امکان دریافت آن برای اتباع وجود ندارد و این سامانه غیرفعال شده است.
مشکلات تمدید کارت های آمایش
4- علیرغم اعلام رسمی و بخشنامه‌ای ارائه خدمت به اتباع افغانستانی دارای کارت آمایش 16 که تا  ۳۱/ ۶/ ۱۴۰۱ تمدید شده بود، شاهد آن هستیم که خیلی از ارگان‌ها و نهادها به دلیل انقضای کارت آمایش خدماتی به اتباع ارائه نمی‌دهند و پیشنهاد شد این مشکل به گونه ای مقتضی حل گردد و در سال‌های آینده قبل از انقضای تاریخ کارت ها تدابیر لازم اندیشیده شود.
مشکلات تحصیل دانش آموزان اتباع
5- وجود مشکلات عمده جهت ثبت نام دانش آموزان اتباع واجد تحصیل در مدارس بخصوص سال اولی ها و فاقدین مدارک و با استناد به دستورات و فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی مبنی بر فراهم آوردن زمینه آموزش برای اتباع دانش آموز که استاندار محترم ضمن اشاره به جلسه روز گذشته با وزیر محترم آموزش و پرورش اظهار داشتند که مشکلات حل شده و دیگر هیچ دانش‌آموزی از تحصیل باز نخواهد ماند.
ثبت نام اتباع برای اربعین 1401
6- ثبت نام اتباع افغانستانی در سامانه دفاتر کفالت و سامانه سماح که تنها افراد دارای کارت آمایش و پاسپورت خانواری امکان ثبت نام دارند و راه حل لازم برای ثبت نام افراد دارای اقامت و غیره به چه صورت می باشد؟ که استاندار محترم با اشاره به حضور استاندار کربلا و برگزاری جلسات رسمی با ایشان فرمودند نسبت به تمهید مقدمات و تسهیل امور زائران اربعین اقدامات لازم انجام خواهد شد.
 شناسایی و ساماندهی نخبگان افغانستانی
7- با توجه به تحولات اخیر منطقه و سقوط دولت جمهوری اسلامی افغانستان و روی کار آمدن امارت اسلامی و مشکلات عدیده به وجود آمده که سبب شده چهره های برجسته سیاسی، اقتصادی، نظامی، هنری به ایران بیایند، ضرورت دارد تا نسبت به شناسایی و ساماندهی این افراد و نخبگان افغانستانی که به ایران آمده اند اقدام شود.
امکان استفاده از نخبگان مهاجر 
8- با توجه به اینکه تعداد کثیری از نخبگان علمی، اقتصادی، هنری و ورزشی اتباع افغانستانی در پایتخت حضور دارند ساز و کاری طراحی شود تا امکان استفاده از این ظرفیت ها و تسهیل در روند خدمات رسانی به جامعه فعالان مهاجر و هم افزایی در جهت منافع ملی جمهوری اسلامی ایران در عرصه های مختلف فراهم شود.
ایجاد کرسی مشاوره اتباع در سازمان ها
9- در پایان آقای موسوی پیشنهاد به ایجاد کرسی مشاوره در تمام نهادها و ارگان های مربوط به اتباع خارجی به لحاظ منعکس کردن مشکلات جامعه اتباع دادند که مورد تایید و استقبال استاندار محترم نیز قرار گرفت.
 پس از طرح مشکلات عمده و عدیده اتباع از سوی آقای موسوی مدیرعامل موسسه حقوقی آریانا استاندار محترم آقای دکتر منصوری قول مساعد برای پیگیری، حل مشکلات و همچنین اعلام آمادگی خود را برای تعامل و همکاری بیشتر در خصوص موضوعات مطروحه اعلام داشتند.