سوالات متداول

سوالات متداول حقوقی


اگر سوالی دارید میتوانید از طریق بخش نظرات در پایین هر مطلب و یا از طریق صفحه    .: ارتباط با ما :.     پرسش خود را مطرح فرمائید.اتباع | 5 پرسش

اتباع خارجی

خانمی که تذکره سرشماری دارد و همسرشون پاسپورت و تذکره داره اگر بچه ها گواهی ولادت نداشته باشند (به دلیل بی مدرکی مادر ) ولی کارت واکسن داشته باشند آیا میشه برای بچه های زیر 10 سالشون پاسپورت گرفت؟
پاسخ :   همسر (شوهر ) با پاسپورت خودشون باید برن سفارت و برای بچه ها پاسپورت بگیرن.
خانم هم باید برن سفارت و مدرک تثبیت هویت بگیرن. بعد از اون برای پاسپورت اقدام کنند.من دانشجوی اتباع افغانستان در ایران هستم . کارشناسی رو تموم کردم و فقط یک ماه دیگه اقامت دارم . برای اینکه بازم اقامت داشته باشم چه کاری میتونم انجام بدم ؟
پاسخ :   باید یک کارفرما پیدا کنین که براتون تقاضای ویزای ورود با حق کار بده . راه های اقامتی برای شما یا از راه کار فرما باید اقدام کنین یا اگر تمکن مالی دارین میتونین خودتون کسب و کاری راه بندازین و شرکت ثبت کنین.آیا امکان تغییر نام کوچک برای کسی که پاسپورت عادی دارد وجود دارد ؟
پاسخ :   اگر تذکره الکترونیکی داشته باشین بله. باید به اداره اتباع مراجعه کنید .برای گرفتن گواهینامه برای اتباع چه مدارکی لازمه؟
پاسخ :   باید متاهل باشید و اقامت پاسپورتی داشته باشید.من ایرانی هستم همسرم انگلیس هست تاریخ پاسپورتم به اتمام رسیده وکالت‌نامه پاسپورت قبلی رو دارم آیا بدون همسرم میتونم تمدید کنم پاسپورتم رو؟
پاسخ :   همسرتون میتونن از انگلیس وکالت‌نامه بدن بهتون.خانواده | 7 پرسش

 ازدواج و طلاق – ارث


آیا زوجه می تواند بیش از ۱۱۰ سکه ی بهار آزادی به عنوان مهریه از همسر خود مطالبه کند؟
پاسخ :   طبق ماده ی ۲۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱/۱۲/۰۱ چنانچه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه ی طلای بهار آزادی باشد، نسبت به مازاد این تعداد زوجه در صورتی میتواند مطالبه نماید که زوج ملائت کافی یا توانایی مالی برای پرداخت تعداد مازاد یا بیشتر از ۱۱۰ عدد را داشته باشد.
در نتیجه اگر مرد معسر یا ندار باشد، زن فقط می تواند تا ۱۱۰ سکه را مطالبه کند.در صورت فوت پدر،نگهداری یا حضانت طفل با کیست؟
پاسخ :  به استناد ماده ی ۱۱۷۱ قانون مدنی، در صورتیکه پدر فوت کند، نگهداری فرزند(چه دختر و چه پسر) با مادر خواهد بود و بر خلاف باور عموم،حضانت فرزند با پدر بزرگ یا جدپدری نخواهد بود.آیا از نظر حقوقی مطالبه سهم یارانه زوجه از زوج امکانپذیر است؟
پاسخ :  یارانه نقدی به منظور جبران افزایش هزینه زندگی ناشی از حذف یارانه کالاها برقرار شده و به تعداد اعضاء خانواده به سرپرست خانوار پرداخت می شود. بنابراین درصورت پرداخت نفقه توسط زوج یا الزام وی به پرداخت توسط دادگاه، دیگر زوجه استحقاق مطالبه یارانه نقدی که توسط زوج دریافت شده است را ندارد.آیا مرد می‌تواند همزمان دو یا چند همسر داشته باشد؟
پاسخ : با اخذ حکم از دادگاه امکان ازدواج مجدد برای مرد ممکن می‌گردد. چنانچه زوج با وجود همسر و بدون حکم دادگاه ازدواج مجدد نماید، برابر بند ۱۲ (شرط آخر) عقدنامه امکان اخذ طلاق برای زوجه فراهم خواهد بود.تکلیف مهر زوجه پس از مرگ مرد چیست؟
پاسخ :  مطالبه مهریه در صورت فوت شوهر وجود دارد. مهریه بعد مرگ شوهر نیز همچون که از زمان تحقق عقد نکاح بر ذمه‌ی شوهر آغاز شده و پس از فوت نیز از اموال او قابل استیفاء است.آیا می توان والدین را از ملاقات با فرزندان محروم نمود ؟
پاسخ :  خیر ؛ امکان محروم نمودن والدین از ملاقات با کودک امکان پذیر نیست. حتی در صورت شرایط خاص با حضور ناظر از طرف دادگاه می‌توان با فرزندان ملاقات داشت.در چه شرایطی والدین می توانند با فرزندان خود پس از طلاق ملاقات نمایند ؟
پاسخ :  ملاقات با فرزندان حق هر یک از والدین است و آنها می توانند این حق خود را اعمال نمایند اما در شرایطی این زمان ملاقات با فرزند متفاوت خواهد بود .املاک | 14 پرسش

 موجر و مستاجر – ثبتی


آیا قراردادهای جمعی در حق اشخاص ثالث هم معتبر است و نفوذ دارد؟
پاسخ :  بله،  به موجب ماده ۶ قانون تملک آپارتمان های مصوب ۱۳۴۳ برای اداره قسمتهای مشترک آپارتمانها،  مجمع عمومی مالکین تشکیل خواهد شد و تصمیماتی که اکثریت اتخاذ کنند و قراردادهایی که به وسیله آن منعقد می گردد برای اقلیت نیز معتبر و الزامی است.منظور از اکثریت در قانون تملک آپارتمان ها چیست؟
پاسخ :   اکثریت به موجب قانون مذکور زمانی حاصل می‌شود که مالکانی که بیش از نصف مساحت تمام قسمت های اختصاصی را مالک هستند با امر موافقت نمایند .وکالت تام الاختیار چگونه باطل می شود؟
پاسخ :   اگر وکالت تام‌الاختیار به صورت بلاعزل نباشد قرارداد وکالت در صورت عزل وکیل توسط موکل و یا استعفای وکیل ویا فوت هر یک از دو طرف فسخ و باطل می‌شود.
در صورت بلاعزل بودن وکالت نیز علاوه بر فوت، با انجام موضوع وکالت، وکالت منحل می‌گردد.برای انجام دستور تخلیه یا تخلیه فوری چقدر زمان لازم است ؟
پاسخ :  انجام و اجرای دستور تخلیه به طور متوسط چیزی بین 20 روز تا 3 ماه طول می‌کشد.البته بسته به مورد ممکن است کمی طولانی‌تر شود.برای دستور تخلیه منزل و تخلیه فوری قرارداد باید چه شرایطی داشته باشد ؟
پاسخ :  برای تخلیه فوری شرایط زیر باید وجود داشته باشد :
وجود حداقل 2 شاهد
کتبی بودن قرارداد
تنظیم قرارداد در حداقل 2 نسخه
امضای طرفین قرارداد
ذکر مدت در قرارداد
ذکر مبلغ در قرارداددعوای فک‌رهن چیست؟
پاسخ : ممکن است ملکی توسط راهن نزد بانک یا شخص دیگری (مرتهن) به رهن گذاشته شود. و علی‌رغم پرداخت دین راهن یا بدهکار، مرتهن (برای مثال، بانک) اقدام به فک رهن از ملک (عین مرهونه) نکند.
در چنین وضعیتی راهن می‌بایست بطرفیت مرتهن اقامه دعوای ” الزام به فک رهن ” نماید. ضمنا راهن می‌تواند پرداخت اجرت‌ المثل ایام عدم فک رهن را نیز از مرتهن مطالبه نماید.


نکته:

راهن کیست ؟
پاسخ : راهن شخصیست که مالی را به رهن میذاره. مثل شخصی که بابت بازپرداخت اقساط وام به بانک بدهکار میشه.


مرتهن کیست ؟
پاسخ : مرتهن شخصیست که مالی به نفعش به رهن گذاشته شده. مثل بانک که بابت اقساط وام طلبکاره. و در واقع مال به رهن گذاشته شده رو گرو گرفته تا در صورت عدم پرداخت اقساط اون مال رو بفروش بذاره یا بنام خودش کنه.بنام زدن محضری ملک و زمین به نام فرزندانی که به سن قانونی نرسیده‌اند امکان پذیر خواهد بود؟
پاسخ : بله امکان پذیر می‌باشد شخص میتوانید نسبت به انتقال سند محضری به صورت قانونی از طریق دفاتر اسناد رسمی و یا صلح به نام فرزند خود اقدام نمائید.اخذ مجوز ساخت خانه در زمین کشاورزی، به چه صورت میتوان دریافت کرد؟
پاسخ : از شرایط ساخت ملک در اراضی کشاورزی، تغییر کاربری آن زمین می‌باشد. که بدین منظور مراحل زیر می‌بایست طی شود: ۱. مراجعه به اداره جهاد کشاورزی
۲. ارائه درخواست تغییر کاربری زمین کشاورزی به همراه مدارک مالکیت و طرح تاییدشده (مطابق با ماده ۷ قانون)
۳. بررسی درخواست در اداره مدیریت جهاد کشاورزی
۴. ارسال گزارش بررسی درخواست به همراه مدارک اخذ شده به اداره مدیریت امور اراضی
۵. طرح درخواست در کمیته کار مستقر در کمیسیون مدیریت امور اراضی
۶. بازدید اعضا کمیته از زمین مورد نظر
۷‌. بررسی پرونده درکمیسیون مدیریت امور اراضی
۸. رد یا پذیرش درخواست متقاضیاگر شخصی ملک را تصرف کند چگونه باید حکم تخلیه ملک گرفت؟
پاسخ : چنانچه ملکی دارای سند رسمی باشد، تخلیه‌ی آن با طرح دعوای خلع‌ید امکان‌پذیر می‌باشد. در غیر این‌صورت تحت فراهم بودن شرایطی، دعوای رفع تصرف عدوانی مطلوب خواهد بود.سند مبایعه نامه اعتبار دارد؟
پاسخ :  خرید فروش املاک هم به صورت سند رسمی و هم سند عادی (مبایعه نامه) صورت می گیرد. باید به این نکته توجه داشت مبایعه نامه سند عادی است لذا در دعاوی، بیش از یک سند عادی نیست. این بدین نیست که سند عادی که در دفاتر املاک بین خریدار و فروشنده نوشته می شود از نظر قانونی بی اعتبار است. اما هیچ گاه ارزش سند رسمی که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می شود را ندارد و به مراتب با داشتن سند رسمی راهی به مراتب آسوده تر در صورت بروز مشکل، در دادگاه ها خواهید داشت. بعنوان مثال: ابطال سند رسمی با تاریخ موخر بموجب سند عادی با تاریخ مقدم، بمراتب دشوار می‌باشد.شکایت جعل سند باید چطور مطرح شود؟
پاسخ :  خرید فروش املاک هم به صورت سند رسمی و هم سند عادی (مبایعه نامه) صورت می گیرد.شکایت جعل سند را می‌توان به مراجع کیفری ارائه نموده و تقاضای مجازات جاعل را نمود. در خصوص اثبات جعلیت سند نیز می‌توان بموجب دادخواست، خواسته اثبات وقوع جعل و ابطال سند مجعول را در دادگاه حقوقی مطرح نمود.آیا محکومیت به جرم جعل سوءسابقه خواهد داشت؟
پاسخ :  محکومیت به جرم جعل در صورتی‌که نسبت به اسناد عادی و توسط افراد عادی غیر از کارمند دولت صورت پذیرد، موجب ایجاد سوءسابقه نخواهد بود. و در باقی موارد، مرتکب موجد سابقه کیفری می‌باشد.جرایم رایانه ای | 5 پرسش

جرایم رایانه ای


جهت اطلاعات بیشتر از مفاد قانون جرایم رایانه ای میتوانید از این فایل استفاده نمائید . « متن کامل قانون جرایم رایانه ای »
حجم فایل : 239 کیلوبایت - فرمت فایل : PDF


آیا انتشار فیلم، عکس و صدای دیگران جرم است؟
پاسخ : قانونگذار ایران انتشار صدا، عکس و فیلم "خصوصی یا خانوادگی" دیگران را در صورت ورود ضرر یا هتک حیثیت جرم‌انگاری نموده است.
ضمنا تهدید به انتشار عکس و فیلم و همچنین اخاذی از این جهت نیز رفتاری مجرمانه تلقی می‌گردد.
چنانچه فردی عکس، فیلم و یا صدای دیگران را تغییر یا تحریف نموده و اقدام به انتشار آن کند به نحوی که باعث شود آبروی شخص به خطر بیافتد نیز مرتکب جرم شده است.مجازات انتشار فیلم، عکس و صدای دیگران چیست؟
پاسخ : حبس از ۴۵ روز و ۱۲ ساعت تا یکسال یا جزای نقدی که مبلغ آن سال به سال متغیر است.در صورت کلاه برداری در فروش اینترنتی و پرداخت پول به درگاه جعلی چه باید کرد؟
پاسخ :  می توانید از طریق وب‌سایت پلیس فتا به نشانی www.CyberPolice.ir اقدام به ارائه گزارش تخلفات و جرائم احتمالی فروشگاه ها نموده و پلیس فتا اقدام لازم را در این زمینه صورت خواهد داد. البته در برخی موارد رسیدگی به تخلف نیازمند طرح شکایت در دادسرا است که تقاضای ما از هموطنان عزیز اینست که حتماً برای پیشگیری از قربانی شدن دیگران و جهت پاکسازی فضای سایبری از جرائم و کلاهبرداری‌ها حتی در مواردی که مبلغ کلاهبرداری یا تخلف بسیار اندک است نیز نسبت به گزارش جرم و یا طرح شکایت خود اقدام نمایند تا مسئولیت اجتماعی خود در این زمینه را انجام داده باشند.آیا داشتن جرایم رایانه‌ای جز سابقه محسوب میشود؟
پاسخ :  در صورتی که متهم بری شود طبیعتا سوء سابقه نخواهد داشت.
چنانچه مجازات رفتار مجرمانه حبس بین دو سال تا پنج سال باشد، برای شخص مرتکب بمدت ۲ سال سابقه موثر کیفری ایجاد می‌شود.
علی ایحال برای استعلام سوء پیشینه میتوان به دفاتر پلیس 10+ مراجعه کرد.تجاری | 15 پرسش

اسناد حقوقی - قراردادها - شرکت ها - مطالبات – بانک ها


آیا ثبت شرکت بار مالی و پرداخت بیمه و مالیات خارج از حد توان سهامداران شرکت را دارد یا خیر؟
پاسخ :خیر
1- در صورت ثبت شرکت از تمام امتیازات و پوشش قانونی برخوردار خواهیم شد.
2- پرداخت کسورات قانونی شامل بیمه، مالیات و ارزش افزوده بستگی به عملکرد شرکت و دفاتر قانونی و حسابداری شرکت و اظهارنامه های فصلی و سالیانه که بر مبنای خود اظهاری صورت می گیرد، دریافت می شود. 
پس بر خلاف تصورات عده ای از اتباع غیرایرانی که به قوانین آشنایی ندارند، کسانی که مبادرت یا اقدام به ثبت شرکت می نمایند، کمترین مبالغ را در چارچوب قوانین مالیاتی پرداخت و بیشترین بهره را از طریق ثبت شرکت و ایجاد ساختار قانونی و حقوقی خواهند برد.خسارت تأخیر تأدیه ی چک یا دیرکرد چک از چه تاریخی محاسبه می شود؟
پاسخ :  طبق قانون استفساریه ی تبصره ی الحاقی به ماده ی ۲ قانون اصلاح موادی از قانون صدور چک مصوب ۱۳۷۷/۰۹/۲۱ مجمع تشخیص مصلحت نظام، دیرکرد چک از تاریخ سررسید چک یا همان تاریخ مندرج در چک محاسبه می شود و نه از تاریخ برگشت چک.آیا می توان ساختمان در حال ساخت را به صورت عادی (منظور با مبایعه نامه ی عادی یا قولنامه) فروخت؟
پاسخ :  خیر، چرا که طبق ماده ی ۳ قانون پیش فروش ساختمان، قرارداد پیش فروش ساختمان باید در دفاتر اسناد رسمی تنظیم گردد، در غیر اینصورت اعتباری ندارد. چک برگشتی یا چک بلا محل چیست ؟
پاسخ :  چک برگشتی یا بلا محل به آن دسته از چک هایی گفته می شود که صادر کننده چک در زمان سررسید آن در حساب خود اعتبار کافی نداشته و به این علت ، چک برگشت بخورد و پرداخت نشود. یک چک در موارد زیر بی‌محل تلقی می‌گردد :
۱. چنانچه مبلغ کافی برای پرداخت چک به دارنده در حساب صاحب حساب وجود نداشته باشد.
۲. چنانچه صادرکننده چک به بانک دستور عدم پرداخت چک را بدهد.
۳. درصورت بلامحل بودن چک (بدون پشتوانه مالی در حساب بانکی) یا مسدودی حساب چک برگشتی توسط صاحب حساب یا سایرین.
۴. چک بعلت مواردی از جمله عدم خوانایی، خط خوردگی دست‌نوشته‌ها، عدم مطابقت امضا و یا اختلاف در مندرجات چک شرایط لازم را برای پذیرش توسط بانک را نداشته باشد.مشارکت مدنی به چه معناست ؟
پاسخ :  مشارکت مدنی یعنی امتزاج (درهم آمیختن) سرمایه‌ی نقدی و یا غیرنقدی اشخاص (اعم از حقیقی یا حقوقی) برای انجام فعالیت‌هایی نظیر فعالیت‌های تجاری، تولیدی و خدماتی برای مدت از پیش تعیین شده.هزینه اجرا گذاشتن سفته چه میزان است؟
پاسخ :  هزینه اجرا گذاشتن سفته شامل موارد زیر می‌باشد:
۱. هزینه واخواست سفته (دو درصد مبلغ سفته)
۲. هزینه دادرسی (بسته به اینکه در صلاحیت شورای حل اختلاف باشد یا دادگاه دو و نیم تا سه و نیم درصد است).
ضمنا هزینه خدمات دفاتر خدمات قضایی الکترونیک و در صورت اعطای وکالت به وکیل دادگستری، حق‌الوکاله وکیل نیز به هزینه‌های بالا اضافه می‌گردد.آیا با خط زدن عبارت: « به حواله کرد در متن چک » می توان از نقل و انتقال آن جلوگیری کرد؟
پاسخ :  نظر غالب و منطبق با رویه‌ی قضایی: بله
چنانچه در متن چک عبارت «حواله کرد» خط خورده باشد، انتقال آن به غیر ازسوی دارنده نخست، مغایر با اراده طرفین بوده و منتقلً الیه چک، حق طرح دعوی به طرفیت صادرکننده برای مطالبه وجه آن را نخواهد داشت.چگونه می توان جهت مطالبه سفته سفید امضا اقدام نمود؟
پاسخ :  امضای اسناد تجاری بدون پر کردن آن (سفید امضاء) موجب خروج سند از اعتبار تجاری نمی شود بلکه به معنای اعطای نمایندگی و وکالت به دائن جهت پر کردن مندرجات خالی و وصول آن است.آیا در جلسه‌ی دادرسی می‌توان بجای ارائه‌ی اصول مدارک، تصویر مصدق (روگرفت برابر با اصل شده‌) آن‌ها را ابراز نمود؟
پاسخ :  خیر
تصدیق تصویر اسناد توسط دفتر اسناد رسمی نمی تواند مسقط تکلیف خواهان یا خوانده در موارد ضرورت ارائه اصول اسناد باشد. و در اینصورت قرار ابطال دادخواست صادر خواهد گردید.به چه خودروهایی خسارت افت قیمت تعلق می‌گیرد؟
پاسخ :  به خودروهای دارای عمر کمتر از ۳ سال، خسارت افت قیمت بیشتری تعلق می‌گیرد و در مورد خودروهای با عمر بیش از سه سال، خسارت کمتر و در مورد خودروهای با عمر بیش از شش سال میزان این خسارت ناچیز خواهد بود.
لازم به توضیح است که عموما شرکت‌های بیمه‌گر خسارت فوق را پرداخت ننموده و راننده‌ی مقصر مسئول پرداخت آن خواهد بود.اگر شخصی که صادرکننده چک است فوت کند آیا بانک می تواند تا قبل از تعیین ورثه و بررسی اموال متوفی توسط دادگاه وجه چک را پرداخت کند؟
پاسخ : در این خصوص بانک منعی ندارد زیرا با صدور چک صاحب چک وجه آن را به شخص دیگری واگذار می کند و این تصمیم در زمان حیات او بوده است. اگر چک مدت دار و تاریخ سررسید آن بعد از فوت صادر کننده باشد. چراکه برابر ماده 231 قانون امور حسبی بدهی های دارای وعده و مدت (موجل) متوفی بعد از فوت او به روز و حال می شود. از سوی دیگر برابر قانون تجارت ماده 311 اصولا پرداخت چک نباید وعده داشته باشد. از این رو بانک ها با فرض موجودی باید چک های صادره از متوفی را پرداخت کنند.

نکته: در صورت فوت صادرکننده چک، خسارت تأخیر تأدیه از تاریخ فوت به بعد به آن تعلق نمی گیرد.کدام دادگاه در دعوای مطالبه وجه چک صالح به رسیدگی می‌باشد؟
پاسخ :  دارنده‌ی چک جهت وصول وجه آن تخییراً می‌تواند به دادگاه محل وقوع قرارداد (یعنی محل صدور چک) یا به دادگاه محل انجام تعهد (یعنی محل استقرار بانک محال‌علیه) و یا به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه نماید.اینجانب در یک معامله‌ چکی را دریافت نموده‌ام که خریدار از ثبت آن در سامانه‌ی صیاد خودداری می‌نمایند‌. آیا امکان مطالبه‌ی وجه چنین چکی وجود دارد؟
پاسخ : بله، ولی چک‌های ثبت نشده وصف تجاری نداشته و این چک‌ها یک سند مدنی محسوب می‌شوند.حکم عقد و معامله صوری چیست؟
پاسخ : معامله صوری به دلیل عدم وجود قصد انشاء و اراده باطنی در انعقاد عقد و بعضاً به دلیل عدم رعایت شرایط صحت، باطل است.مثل اینکه کسی در ظاهر در قالب عقد بیع مالی را به یکی از نزدیکان خود منتقل کند ولی در باطن پولی بین آنها رد و بدل نشود و قصد انتقال دهنده فقط تغییر ظاهری نام مالک باشد.بنام زدن محضری ملک و زمین به نام فرزندانی که به سن قانونی نرسیده‌اند امکان پذیر خواهد بود؟
پاسخ : بله امکان پذیر می‌باشد شخص میتوانید نسبت به انتقال سند محضری به صورت قانونی از طریق دفاتر اسناد رسمی و یا صلح به نام فرزند خود اقدام نمائید.کیفری | 10 پرسش

جزایی - کیفری


چه نوع حبس هایی اخیرا به نصف کاهش یافته است؟
پاسخ : به موجب ماده ی ۱۱ قانون جنجالی کاهش مجازات حبس تعزیری که در سال ۱۳۹۹ تصویب گردید، ماده ی ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی بدین صورت اصلاح و یک تبصره به آن الحاق شده:
تبصره : حداقل و حداکثر مجازات های حبس تعزیری درجه ی ۴ تا درجه ی ۸ به نصف کاهش می یابد.
در نتیجه همه ی حبس های تعزیری که در قانون مجازات بخش تعزیرات آمده همگی به نصف کاهش یافتند.دیه‌ی زن و مرد در تصادفات منتهی به فوت چگونه است ؟
پاسخ : به موجب تبصره 2 ماده 4 قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت بدنی دارندگان وسیله نقلیه موتوری در تصادفات منجر به فوت میزان دیه اشخاص بدون لحاظ جنس و مذهب برابر می‌باشد..اینجانب بموجب حکم دادگاه محکوم به پرداخت یک میلیارد تومان وجه نقد به شخصی گردیده‌ام. در صورت عدم پرداخت بازداشت خواهم شد؟
پاسخ : در صورت عدم پرداخت، مبلغ فوق با فروش اموال احتمالی شما تامین خواهد گردید. و چنانچه اموال شما کافی نباشد، دستور جلب شما صادر خواهد شد.برای رسیدگی به جرایم استعمال مشروب و رابطه نامشروع در پارتی مختلط چه باید کرد؟
پاسخ : ما در قانون مجازات اسلامی جرمی با عنوان شرکت در مهمانی مختلط نداریم. و برای این عمل مجازاتی هم در قانون در نظر گرفته نشده است. دستگیری و مجازات فقط به دلیل حضور در مهمانی نبوده، بلکه تهیه و نگهداری مشروب ، مصرف مشروبات الکلی، توزیع و استعمال مواد مخدر ، برقراری روابط نامشروع و بسیاری موارد دیگر که هریک به تنهایی می‌تواند جرم به حساب بیاید دلیل مجرم شناخته شدن فرد خواهد بود . با راهنمایی وکیل باید به دادسرای امنیت اخلاقی و مجتمع قضایی ارشاد و دادگاه‌های کیفری مراجعه کنید
نکته:
روابط نامشروع تنها محدود به آمیزش نبوده و مواردی همچون : لمس کردن، گرفتن دست نا محرم ، هم آغوشی نیز مشمول جرم رابطه نا مشروع بوده و قابل مجازات خواهد بود .در جرم شراب خواری غیر مسلمان هم برای خوردن مشروب شلاق می خورد؟
پاسخ : خیر مگر اینکه در محیط ها و معابر عمومی تظاهر به مصرف مشروبات الکلی نماید.برای شکایت از همسایه آزاری، به شورای حل اختلاف یا دادسرا مراجعه کنیم؟
پاسخ : چنانچه رفتار همسایه مصداق رفتار مجرمانه همچون “مزاحمت و سلب آسایش از طرف همسایه” یا “هتک حرمت” باشد، مرجع رسیدگی دادسرا و دادگاه کیفری خواهد بود. در غیر اینصورت طرح دعوای مدنی (حقوقی) لازمه‌ی رفع مشکل و اختلاف می‌باشد.مجازات مصرف ماری جوانا چیست؟
پاسخ :  مجازات آن طبق رویه دادگاه، همان مجازات حشیش در نظر گرفته‌ شده است. بر خلاف تصور افراد که فکر می‌کنند کشیدن یا همان مصرف گل (مواد مخدر ماری جوانا) مجازاتی ندارد. اگر فرد مصرف کننده معتاد باشد به ۱ تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی و همین‌طور تا ۳۰ ضربه شلاق محکوم می‌شود. اگر برای بار اول از گل استفاده کرده باشد، به ۲۰ تا ۷۴ ضربه شلاق و ۱ تا ۵ میلیون ریال جزای نقدی محکوم می‌شود.مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم چقدر است؟
پاسخ :  مجازات حمل و نگهداری مواد مخدر بیش از پنجاه گرم تا پانصد گرم حبس ندارد، بلکه پنج تا پانزده میلیون ریال جزای نقدی و ده تا هفتاد و چهار ضربه شلاق پیش بینی شده است. البته جزای نقدی هر سه سال یکبار با توجه به شاخص بانک مرکزی  افزایش می یابد و مبلغ قید شده در قانون در حال حاضر فراتر از جزای نقدی پیش بینی شده در احکام می باشد.مجازات شهادت دروغ و کذب به چه صورت می‌باشد؟
پاسخ :  شهادت دروغ یا شهادت کذب از جمله جرایم کیفری می‌باشد. زمانی که شخص در دادگاه و یا در نزد مقام قضایی ، در مورد موضوعی مطالب کذب و دروغ عنوان می‌کند. همچنین در صورت پس گرفتن شهادت، شهادت اولیه به معنای شهادت دورغ بوده و مشمول شهادت کذب می‌شود. مطابق ماده 650 از کتاب تعزیرات قانون مجازات اسلامی، هر کس در دادگاه و یا نزد مقام رسمی شهادت دروغ بدهد، به 3 ماه و 1 روز تا 2 سال حبس و یا به 1 میلیون و 500 هزار تا 12 میلیون ریال جزا نقدی محکوم خواهد شد. لازم به توضیح است که جبران خسارت زیان‌دیده نیز می‌تواند از جمله آثار ارتکاب چنین جرمی باشد.در چه صورت عذر متهم برای عدم حضور در مراجع قضایی پذیرفته می‌شود؟
پاسخ :  نرسیدن و یا دیر رسیدن احضاریه به محل اقامت متهم به گونه‌ای که مانع از حضور شود، وی را فقط برای یک بار دیگر احضار می نمایند. بیماری متهم و بیماری سخت والدین، همسر یا اولاد وی که مانع از حضور شود. همسر یا یکی از اقربا تا درجه سوم از طبقه دوم فوت شود. ابتلاء به حوادث مهم از قبیل بیماری‌های واگیردار و بروز حوادث قهری مانند سیل و زلزله به شرط عدم امکان تردد. متهم در توقیف یا حبس باشد و مواردی که به حکم بازپرس عذر موجه محسوب شود.آموزشی | 3 پرسش

آشنایی با قوانین


عقد صلح در قانون مدنی به چه منظور درج و مورد عمل واقع شده است؟
 پاسخ :  عقد صلح از مهمترین عقود است و با اقتباس از فقه شیعه اثناعشری در قانون مدنی پیش بینی و مصوب شده است عقد صلح به خاطر وسعت و دامنه شمول آن به عنوان «سید الاحکام»  شناخته شده و جایگزین اراده اشخاص در مواردی است که در قالب عقود دیگر نمی گنجد .عقد صلح برای چه مواردی پیش بینی شده است ؟
پاسخ : صلح برای فصل خصومت تشریع گردیده و مورد مصالحه هر مقدار ارزش داشته باشد به هر مبلغ حتی یک سیر نبات انتقال داده می‌شود،  چون غرض و مطلوب متعاملین فصل خصومت است بنابراین ارزش مورد مصالحه مد نظر نیست و به همین دلیل خیار غبن در عقد صلح جاری نیست.آیا صلح بلاعوض هم شرعی و قانونی است؟
پاسخ :  بله،  به این صلح که هیچگونه عوضی در آن پیش‌بینی نشده اصطلاحاً «صلح محاباتی » یا رایگان و مجانی گفته می شود که عمدتاً بین نزدیکان خانواده منعقد می گردد.